Tesisler


Nasıl Gidilir?

Karayolu İle

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Samsun, Adana, Gaziantep, Diyarbakır gibi Türkiye’nin büyük kentlerinden şehirlerarası otobüs şirketleri, Alanya’ya her gün sefer düzenlemektedir. Yaz aylarında sefer sayısı günde ikiye çıkmaktadır. Otobüsler karşılıklı olarak genellikte akşam saatlerinde kalkmakta ve sabah saatlerinde varmaktadır. Alanya’ya sefer yapan şehirlerarası otobüs şirketleri arasında Varan, Ulusoy, Boss, Kamil Koç, Akdeniz, Pamukkale, Metro, Özkaymak ve Kontur sayılabilir. Ayrıca Antalya-Alanya arasında gün içinde saat başı sefer yapılmaktadır. Antalya-Alanya arasında Alanya Seyahat ve Akdeniz Seyahat şirketleri çalışmaktadır. Alanya'da demiryolu bulunmamaktadır.

Havayolu İle

Alanya’ya hava yoluyla ulaşım, 125 kilometre mesafedeki Uluslararası Antalya Havaalanı üzerinden yapılır. Türk Hava Yolları, İstanbul ve Ankara’dan doğrudan; öteki illerden Ankara bağlantılı olarak Antalya’ya her gün birkaç sefer yapmaktadır. Seferler, yaz ve kış tarifesine göre değişmekle birlikte sabah ve akşam saatlerinde karşılıklı uçak vardır. Hava yoluyla Antalya, İstanbul’dan yaklaşık 1 saat, Ankara’dan yaklaşık 50 dakikadır. Havaalanından yolcu servisi ile Antalya Otobüs Terminali’ne gidildiğinde her saat başı Antalya’dan Alanya’ya şehirlerarası otobüs kalkmaktadır. Havaalanında kiralık otomobil servisleri ve taksi vardır. Antalya’dan Alanya’ya taksi ile gelmek pazarlığa tabidir. Alanya’ya 35 kilometre mesafedeki Gazipaşa Havaalanı henüz hava trafiğine açılmamıştır.

Denizyolu İle

Alanya limanı uluslararası deniz trafiğine açıktır. İsrail ve Mısır’dan seyahat acentelerinin düzenlediği Akdeniz turlarında gemiler Alanya limanına gelmekte, Alanya’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gün aşırı feribot seferleri düzenlenmektedir. Kent merkezindeki iskele, kruvaziyerlerin bağlamasına uygundur, limanda bekleme yerleri mevcuttur. Yatlar için mendireğin arkasında demir ve bağlama yerleri vardır.